شاهد تعرض افراد به املاک مردم نباشیم
  

خبرگزاری فارس: نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی در بررسی مشکلات مالکیت در کشور گفت: نباید هر روز شاهد تعرض افرادی به املاک مردم باشیم. به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، حجت‌الاسلام موسی قربانی پیش از ظهر امروز در همایش کانون‌ها و جوامع سردفتران و دفتریاران سراسر کشور با عنوان جایگاه دفاتر اسناد رسمی در نظم حقوقی که در بیرجند برگزار شده بود، دفاع از مالکیت مردم را نیازمند تلاش مضاعف مسئولان دانست. وی افزود: البته دفاع از مالکیت مردم در همه نظام‌های جهان وظیفه حاکمیت است و در نظام جمهوری اسلامی ایران این مورد باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید شرایطی را فراهم سازیم که هر روز شاهد تعرض افرادی به اموال مردم نباشیم و بیشتر از این باید به دفاع از مالکیت مردم بپردازیم. * استفاده از سند رسمی بهترین راه برای دفاع از مالکیت مردم است قربانی اظهار داشت: ما باید در راه نهادینه‌سازی فرهنگ استفاده از سند رسمی تلاش کنیم چرا که این بهترین راه دفاع از مالکیت مردم است و با تحقق آن همه مردم سندی معتبر برای املاک خود در اختیار دارند. وی تصریح کرد: البته اخذ سند رسمی در اموال غیر منقول تا حدودی وجود دارد که باید فراتر از این برود و نظام ابزاری فراهم کند تا فرد سند معتبری برای اموال خود داشته باشد. * بیشترین ثمره فرهنگ‌سازی سند رسمی در دادگستری دیده می‌شود نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی به اثرات صدور اسناد رسمی برای مردم اشاره کرد و گفت: بیشترین نتیجه این کار در دادگستری‌ها دیده می‌شود چرا که پرونده‌های اختلاف مالکیت کاهش پیدا می‌کند. * باید جلوی تعرض حاکمیت به اموال مردم گرفته شود قربانی تعرض حاکمیت به اموال مردم را از دیگر موارد قابل طرح دانست و افزود: در برخی موارد دستگاه‌های دولتی مانند منابع طبیعی بخشی از اراضی را که شاید ملک شخصی افراد باشد را به عنوان اراضی ملی معرفی می‌کند و مالک باید برای احقاق حق خود تلاش کند که این درست نیست و باید اصلاح شود. وی اظهار داشت: دولت که هزینه‌های هنگفتی برای کارهای عمرانی پرداخت می‌کند باید برای خرید اراضی مردم که در پروژه‌های دولتی قرار دارد نیز فکری بکند تا از مردم حقی ضایع نشود. نایب رئیس کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما هنوز در دفاع از مالکیت مردم لنگ می‌زنیم و آنچه که تا کنون تحقق یافته است کفایت نمی‌کند و این مشکل در روستاها که سند رسمی جایگاه چندانی ندارد بیشتر مشکل‌آفرین شده است. قربانی اظهار داشت: همچنین یکی دیگر از مشکلات این است که ما در بخش‌های مختلف استعلام‌های مختلفی برای مردم نقاط مختلف کشور صادر می‌کنیم تا مطالبات دستگاه‌های دولتی وصول شود که این درست نیست چرا که دستگاه‌های دولتی خود ابزارهایی برای وصول مطالبات خود دارند.

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8912120261


+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 13:34 |
همزمان با اعلام خبر پيشنهاد وزير علوم به شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص حذف عنوان تربيت معلم از دانشگاههاي با اين عنوان ، تعدادي از روساي اين دانشگاه نيز از حذف اين عنوان استقبال کردند.

محمد مهدي زاهدي از اعلام مشکلات دانشگاه‌هاي تربيت معلم طي نامه‌اي تحليلي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داده است.

زاهدي در گفت و گو با مهر در اين باره گفت: دو پيشنهاد مشخص درباره دانشگاههاي تربيت معلم به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارائه شد که يا اين دانشگاهها عنوان تربيت معلم را داشته باشند يا نداشته باشند.

وي افزود: اگر قرار است عنوان تربيت معلم بر روي دانشگاه‌هاي تربيت معلم وجود داشته باشد نبايد عنواني صوري و ظاهري باشد بلکه مي‌طلبد که دولت و شوراي عالي انقلاب فرهنگي برنامه ويژه‌اي براي اين دانشگاه‌ها داشته باشد اين درحالي است که در حال حاضر حتي هيچ تضميني براي استخدام دانش آموختگان دانشگاه‌هاي تربيت معلم در آموزش و پرورش وجود ندارد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري ادامه داد: از شوراي عالي انقلاب فرهنگي خواسته شده که اگر لازم نيست عنوان تربيت معلم بر روي اين دانشگاهها وجود داشته باشد، بنابراين اجازه تغيير نام اين دانشگاهها را صادر کنند. همچنين براي تربيت کادر مورد نياز آموزش و پرورش نيز دانشگاه ديگري تاسيس شود.

زاهدي از موافقت شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي تاسيس دانشگاهي مخصوص تربيت نيروهاي مورد نياز آموزش و پرورش در مقاطع مختلف خبر داد و گفت: آموزش و پرورش در هيأت امناي اين دانشگاه حضور جدي خواهد داشت و اين دانشگاه مي‌تواند شعبه‌هاي مختلفي در سراسر کشور داشته باشد. وزير علوم از تهيه اساسنامه دانشگاه فرهنگيان مخصوص تربيت نيرو براي آموزش و پرورش خبر داد و گفت: اين اساسنامه به زودي به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ارسال مي‌شود.

تنها يک نام از دانشگاه تربيت معلم باقي مانده است

در همين زمينه رئيس دانشگاه تربيت معلم با بيان اينکه از اين دانشگاه تنها يک نام باقي مانده است گفت: کارکردهاي دانشگاه تربيت معلم به معناي تربيت معلم ديگر قابل پيگيري نيست.

عبدالجواد طاهري زاده گفت: از تربيت معلم تنها يک نام بر روي دانشگاه تربيت معلم باقي مانده است که منشا تمامي مشکلات براي دانشجويان و مسئولين دانشگاه است. وي افزود: دانشگاه تربيت معلم بايد در جهت دانشگاههاي جامع گام بردارد که البته ما از گذشته در اين جهت گام برداشته ايم زيرا در سه مقطع دانشجو داريم و تنها تعداد اندکي رشته‌هاي دبيري داريم. در واقع تمامي کارهاي يک دانشگاه جامع توسط تربيت معلم صورت مي‌گيرد.

رئيس دانشگاه تربيت معلم ادامه داد: ساير دستگاهها احساس مي‌کنند که وظيفه دانشگاه تربيت معلم تنها "تربيت معلم" است و هيچ فعاليت پژوهشي در اين دانشگاه صورت نمي‌گيرد. وي با بيان اينکه هنوز خبري در رابطه با تغيير نام دانشگاه تربيت معلم دريافت نکرده ايم به مهر گفت: قرار است در رابطه با اين موضوع در جلسات آتي شوراي انقلاب فرهنگي بحث و تصميم گيري شود. طاهري زاده با بيان اينکه مسئولان دانشگاه تربيت معلم ديدگاههاي خود را مطرح کرده‌اند، گفت: پيشنهاد تاسيس دانشگاه فرهنگيان نيز داده شده است تا آموزش و پرورش خود براي خودش نيرو تربيت کند زيرا کارکردهاي دانشگاه تربيت معلم به اين معنا ديگر قابل ادامه دادن نيست.

وي اظهار داشت: تمامي دستگاهها بر اين گمان هستند که دانشجويان دانشگاه تربيت معلم تنها درسهاي دبيري خوانده و واحدها و پروژه‌اي متناسب با يک فعاليت پژوهشي را تجربه نکرده‌اند. متاسفانه اين برداشتي است که در سطح جامعه از دانشجويان تربيت معلم مي‌شود.

عنوان تربيت معلم سنخيتي با فعاليت اين دانشگاه ندارد

همچنين رئيس دانشگاه تربيت معلم آذربايجان حذف عنوان تربيت معلم از نام اين دانشگاه را هدف اصلي مسئولان و دانشجويان اين دانشگاه خواند و گفت: نام اين دانشگاه به هيچ وجه متناسب با فعاليتهاي آن ندارد. محمد اميني فرد گفت: چند سال است که با اعتراض اساتيد و دانشجويان دانشگاه تربيت معلم آذربايجان به دنبال تغيير نام دانشگاه هستيم. وي ادامه داد: در پي گفته وزير در رابطه با تشکيل دانشگاه فرهنگيان ما خود به دنبال اين هستيم که عبارت تربيت معلم از نام دانشگاه حذف شود چرا که اين نام ديگر سنخيتي با فعاليت دانشگاه ندارد.

رئيس دانشگاه تربيت معلم آذربايجان با بيان اينکه نام اين دانشگاه در گذشته هم تغيير کرده است گفت: قبلا در سال 80 يک بار نام دانشگاه از تربيت معلم تبريز به تربيت معلم آذربايجان تغيير کرده است. وي افزود: در صورت موافقت با تغيير نام دانشگاه و حذف عبارت تربيت معلم گزينه‌هايي مانند دانشگاه آذربايجان، شهيد مدني، شهيد غفاري و يا هر نام ديگري که مناسب تشخيص داده شود براي نامگذاري دانشگاه داريم.

رشته 95 درصد دانشجويان تربيت معلم سبزوار ارتباطي با عنوان دانشگاه ندارد

رئيس دانشگاه تربيت معلم سبزوار نيز با بيان اينکه تنها پنج درصد دانشجويان اين دانشگاه دانشجوي رشته‌هاي دبيري هستند حذف عنوان تربيت معلم از نام اين دانشگاه را خواسته اصلي دانشجويان، اساتيد و مسئولان خواند.

عباس محمديان با بيان اينکه چندين سال است که پيگير تغيير نام دانشگاه هستيم گفت: سال گذشته همراه با دو دانشگاه ديگر تربيت معلم به صورت هماهنگ نامه‌اي به وزير براي تغيير نام دانشگاه نوشتيم که وزارت هم موافقت کرد. وي در رابطه با دلايل دانشگاه براي حذف عنوان تربيت معلم اظهار داشت: رشته‌هاي دانشگاه ديگر دبيري نيستند. تا حدود سال 76 اکثر رشته‌هاي دانشگاه دبيري بودند اما اين امر به تدريج حذف شد و ماهيت اينکه دانشگاه که تربيت دبيري براي آموزش و پرورش بود از بين رفت.

رئيس دانشگاه تربيت معلم سبزوار ادامه داد: در حال حاضر 90 کد رشته در دانشگاه داريم اما در مجموع کمتر از پنج درصد دانشجويان در رشته‌هاي دبيري مشغول به تحصيل هستند. وي افزود: ما تمام رشته‌هايي که دانشگاههاي ديگر مي‌توانند داشته باشند در حوزه‌هاي مختلف علوم انساني، علوم پايه و فني در دانشگاه تربيت معلم سبزوار داريم و ماهيت دانشگاه ديگر اقتضا نمي‌کند که کلمه دبيري را نيز به همراه داشته باشيم.

محمديان با بيان اينکه متاسفانه تصور بيروني مردم از دانشگاه تربيت معلم نادرست است گفت: مردمي که دانشگاه را نمي‌شناسند گمان مي‌کنند سطح علمي اين دانشگاه از دانشگاههاي ديگر پايين تر است در حاليکه نه تنها تفاوتي ندارد بلکه حتي در بعضي از رشته‌ها بهتر هستيم. وي ادامه داد: حتي بعضي از افراد دانشگاه تربيت معلم را با آموزشکده تربيت معلم که زير نظر آموزش و پرورش است و مدرکش کارداني است اشتباه مي‌گيرند. وي اظهار داشت: بيشتر دانشجوياني که در انتخاب رشته دانشگاه تربيت معلم را انتخاب مي‌کنند گمان مي‌کنند که بعد از پايان تحصيل جذب آموزش و پرورش مي‌شوند و وقتي که مي‌آيند و مي‌بينند اين گونه نيست سرخورده مي‌شوند.
 
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 13:26 |
 

توجه برای دیدن عکسها روی عکس کلیک راست کرده و شو پیکچر را انتخاب کنید

گروهی از زنان بی شوهر مانده و ترشیده در تجمعی در جلوی درب اصلی دانشگاه تهران تجمع اعتراض آمیز را بر پا نمودند.

به گزارش درپیت دپرس خبر گزاری رسمی سایت هابل در دکه روزنامه فروشی جلوی دانشگاه زنان بی شوهر مانده ترشیده به نبودن الیاس در سریال میوه ممنوعه اعلام انزجار کردن .

رئیس این گروه ملقب به اشرف شوهر کش  please right click and sclect show picture

 در ابتدای اغاز راهپیمایی طومار اعتراضنامه ای را خواند که در آن به نبودن شوهر در جامعه امروز ایران و توجه نکردن سازمان صدا و سیما به این مقوله مهم جامعه ابراز خشم نمود . وی به کلیه زنان قول داد به کمک خیرین شوهر کش سال اینده سریالی بسازند و در آن شعار

یونس بیار = الیاس ببر

please right click and sclect show picture

 را جامع عمل بپوشاند .

please right click and sclect show picture

در مقابل گروه جامعه زنان شوهر خفه کن مقیم مرکز به همراه گروه زنان همج..................

بی کار نشسته و علیه گروه زنان بی شوهر مانده ترشیده اقدام به دادن فحش کردن که کار تا حد درگیری شدید بالا گرفت

please right click and sclect show picture

توجه   البته ما یه عکس دیدیم که گروه کارشناسان با تجربه ما در حال در آوردن معنی این عکس هستن

منظور عکس زیر هستش

please right click and sclect show picture

در اینجا با وارد شدن ماموران انتظامی وارد به کار شدن که کار در حال اتمام وآرام شدن و پخش شدن مردم بود که یکی از اعضای زنان بی شوهر مانده ترشیده از یک مامور انتظامی خوشش و به او گفت

بیاشوهر من بشو

please right click and sclect show picture

که در این جا دوبار ه گروه شوهر خفه کن و گروه زنان همج................مقیم مرکز بلافاصله عکس العمل شدیدتری به نسبت قبل از خود نشان دادن که ما از گذاشتن تصویر آن دعوای دوم معذوریم

اینبار کار با وساطت محمود احمدی نژاد فروکش نکرد بلکه اینبار سه گروه با هم متحد شدن و به سیاست های دولت بد و بیراه گفتن که ما بازهم از نوشتن اون بد و بیراه ها معذوریم .

البته دلیل اینکار سخنان محمود احمدی نژاد در بین جمع مردان ضد زن ذلیل بوده که او گفته بود همه زنها چل هستن و اصلا ولشون کنیم بهتره .

please right click and sclect show picture

و بعد از شدت بی احترامی به دولت سربازان گمشده وزارت اطلاعات مردم را پرکنده کرده و ماجرا ختم به خانه شد .

و در آخر آقا پاکی موند و یه عالمه اشغال رو زمین

please right click and sclect show picture

از  دوست عزیزم هم سایت مهر که ما عکسشاو قرض گرفتیم ممنونم

 

+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 20:14 |


+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 20:6 |
حضرت آیت الله جوادی آملی ادامه داد: افرادی که به زیارت مشاهد مشرفه نائل می شوند باید از اعمالی نظیر دخیل بستن و قفل زدن پرهیز کنند؛ زیرا دخیل بستن ازآثار فرهنگ جاهلی است و هیچ دستوری به آن در منابع دینی وجود ندارد.
حضرت آیت‌الله جوادی آملی با بیان این که افرادی که به زیارت مشاهد مشرفه نائل می شوند باید از اعمالی نظیر دخیل بستن و قفل زدن پرهیز کنند،‌اظهار داشت: دخیل بستن از آثار فرهنگ جاهلی است و هیچ دستوری به آن در منابع دینی وجود ندارد.

به گزارش رسا، حضرت آیت الله عبدالله جوادی آملی، امروز در درس تفسیر قرآن خود که با حضور صدها نفر از طلاب و فضلای حوزه علمیه در مسجد اعظم قم برگزار شد، گفت: پیامبراکرم(ص) خود را جوادترین و با سخاوت ترین افراد معرفی کرده اند، زیرا ایشان افزون بر انفاق مادی، عقل و معرفت و علم هم می بخشند.

وی همچنین به آموزه‌های اسلامی در خصوص مسائل خانوادگی اشاره کرد و بیان داشت: اطلاع از وضعیت همسایه ها و دست گیری از افرادی که دارای شرافت هستند، از دستورات اخلاقی مورد تاکید اسلام است.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با اشار ه به اینکه قربانی کردن یکی از سنت های پسندیده الهی است، گفت: سنت قربانی کردن در تمامی امت های پیشین بوده است و البته این ما هستیم که به قربانی کردن نیاز داریم و خداوند از آن بی نیاز است.

وی با اشاره به اینکه خداوند به تقوای ما نیاز ندارد بلکه ما محتاج تقوا هستیم و تقوا به سوی خداوند بالا می رود، بیان داشت: بالا رفتن تقوا به معنای بالا رفتن متقی است و بین عبد و خالق راهی است که صراط مستقیم عنوان می شود.

وی با اشاره به اینکه (صعود) به معنای بالا رفتن و (نیل) رسیدن است، ادامه داد: حرکت به سمت خداوند است اما هرکسی به مقام (دنی فتدلی) نمی رسد بلکه هر کس به درجه ای که به واسطه عملش ساخته است، می رسد.

این استاد حوزه علمیه قم، ادامه داد: هر انسانی در سیر خود به جایگاه خاص خود می رسد و آن جایگاه صفتی از هزاران صفت خداوند همچون رحمان، کریم، منان و... است.

وی با اشاره به اهمیت تقوا و اینکه داشتن تقوا در انجام اعمال عبادی کافی است، گفت: در زمان جاهلیت افرادی که قربانی می کردند، خون قربانی را به خانه خدا می مالیدند که در قرآن تقوا شرط قبول عبادات معرفی شده است.

حضرت آیت الله جوادی آملی ادامه داد: افرادی که به زیارت مشاهد مشرفه نائل می شوند باید از اعمالی نظیر دخیل بستن و قفل زدن پرهیز کنند؛ زیرا دخیل بستن ازآثار فرهنگ جاهلی است و هیچ دستوری به آن در منابع دینی وجود ندارد.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در پنجشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 14:36 |

اجرای امضاء الکترونیک از سال 90 در دفاتر اسناد رسمی خراسان جنوبی
  

رییس کانون سردفتران و دفتر یاران کشور از اجرای امضاء الکترونیک از ابتدای سال 90 در دفاتر ثبت اسناد رسمی در خراسان‌جنوبی خبر داد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ـ منطقه خراسان جنوبی، محمدرضا دشتی اردکانی در همایش روسای کانون ها و جوامع سردفتران و دفتریاران سراسر کشور در بیرجند افزود: قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی و ثبت سند اتومبیل باید در دفاتر سناد رسمی تنظیم و تعویض پلاک خودرو ها باید در مراکز تعویض پلاک انجام شود. وی با اشاره به قانون پیش فروش ساختمان که در 10 بهمن ماه جاری توسط رییس جمهور ابلاغ شد، افزود: با تصویب این قانون بتوانیم خرید و فروش املاک در کشور را سامان‌دهی کنیم. رییس کانون سردفتران و دفتریاران کشور با اشاره به کاهش بوجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: برای اینکه در سال 91 به ثبت آنی اسناد برسیم این بوجه باید افزایش یابد تا در نتیجه زیر ساخت های دفاتر اسناد رسمی کشور را افزایش دهیم. دشتی اردکانی درخصوص امضاء دیجیتال که تفاهم نامه آن با سازمان بازرگانی و کانون سردفتران کشور افزود: یکی از کارهایی که باید در دفاتر ثبت اسناد رسمی انجام گیرد، امضاء الکترونیک است که اجرای آن را در استان های خراسان رضوی، تهران، ‌البرز، سمنان و چند استان دیگر آغاز شده که بتوانیم با گواهی امضاء الکترونیک زیر ساخت ها را در استان ها محیا کنیم. وی با اشاره به افتتاح شورای حل اختلاف در تهران تصریح کرد: اولین شورای حل اختلاف ویژه دفاتر اسناد رسمی را در تهران افتتاح کردیم که از این طریق بتوانیم مشکلات دفاتر را حل کنیم. رییس کانون سردفتران و دفتر یاران کشور از افتتاح کمیته ورزش برای دفاتر اسنادرسمی در دو سه ماه اخیر در کشور خبر داد و افزود: همایش‌های پیاده‌روی و برنامه‌های ورزشی را برای خانواده ها وکارکنان دفاتر اسناد رسمی در سراسر کشور محیا کند. دشتی اردکانی از اجرای آموزش سردفتران و کارکنان دفاتر اسناد رسمی در سال آینده خبر داد و اظهار کرد: در خصوص آموزش سردفتران کارهای خوبی انجام شده که بتوانیم در خصوص موضوعات دیگر از قبیل اسناد وکالت به سردفتران آموزش دهیم. وی از تدوین آیین نامه پیش فروش ساختمان خبر داد و تصریح کرد: دفتر حقوقی کانون در این زمینه کارهایی را انجام داده است که امیدواریم این آیین نامه برکات خوبی را برای مردم سراسر کشور ارائه کند. رییس کانون سردفتران و دفتر یاران کشور با اشاره به افتتاح وبگاه کانون سردفتران سراسر کشور گفت: اولین گامی که در خصوص الکترونیکی کردن انجام دادیم، ثبت نام روسای کانون سردفتران در این وب گاه بوده است که مسوولین کانون و کارکنان دفاتر اسناد رسمی را تشویق به ثبت نام در این وب گاه می کنیم. دشتی اردکانی از اجرای بیمه کانون سر دفتران در سه استان کشور خبرداد و خاطر نشان کرد: این بیمه به صورت خصوصی در سه استان سیستان و بلوچستان،‌یزد و قم انجام خواهد شد که این سه استان به عنوان پایلوت در سال 90 انجام خواهد شد. ایسنا+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 20:14 |

مجلسی ها!!

 

+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 20:4 |
،شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ماده 28 قانون انتخابات اهالی خانه ملت آمده است. نمایندگان با اصلاح این ماده، شرایط نامزدها را کمی تغییر داده و مدرک تحصیلی را از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد تغییر دادند.
تا انتخابات مجلس نهم قریب به یکسال زمان باقی​است و علاقمندان به کاندیداتوری در این رقابت باید شرایط لازم را داشته باشند.

به گزارش خبرآنلاین،شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در ماده 28 قانون انتخابات اهالی خانه ملت آمده است. نمایندگان با اصلاح این ماده، شرایط نامزدها را کمی تغییر داده و مدرک تحصیلی را از مقطع کارشناسی به کارشناسی ارشد تغییر دادند.

بر اساس مصوبه نهایی مجلس در این ماده، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

1ـ اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

2ـ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

3ـ ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.

4ـ داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن.

5ـ نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.

6ـ سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی، شنوایی و گویایی.

7ـ حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام.

8ـ دارا بودن حداقل پنج سال سابقه مدیریت اجرایی، آموزشی و پژوهشی پس از اخذ مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد.

تبصره​های این ماده نیز به این قرار است: 

    * 1- داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (1) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند.
    * 2- هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می​شود.

گفتنی است، اصلاحیه امروز مجلس باید به تصویب شورای نگهبان نیز برسد تا شرایط نامزدهای انتخابات مجلس نهایی شود.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 19:59 |
لی مطهری نماینده تهران در جلسه علنی امروز چهارشنبه پس از قرائت گزارش کمیته بررسی ابعاد فتنه و حادثه 25 بهمن ماه طی تذکری خطاب به هیئت رئیسه گفت: حادثه 25 بهمن به هیچ عنوان قابل دفاع نیست اما بیش از یک سال است که از حادثه کوی دانشگاه گذشته و هنوز گزارش آن در مجلس قرائت نشده است.
علی مطهری نماینده تهران پس از قرائت گزارش کمیته بررسی ابعاد فتنه در مجلس، طی تذکری از عدم قرائت گزارش حادثه کوی دانشگاه انتقاد کرد که انتقاد وی موجبات تذکرات پیاپی نمایندگان به وی شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی مطهری نماینده تهران در جلسه علنی امروز چهارشنبه پس از قرائت گزارش کمیته بررسی ابعاد فتنه و حادثه 25 بهمن ماه طی تذکری خطاب به هیئت رئیسه گفت: حادثه 25 بهمن به هیچ عنوان قابل دفاع نیست اما بیش از یک سال است که از حادثه کوی دانشگاه گذشته و هنوز گزارش آن در مجلس قرائت نشده است.

وی از هیئت رئیسه خواست تا قرائت این گزارش را در دستور کار قرار دهد.

نماینده تهران ادامه دارد: مجلس موضع خود را نسبت به این حادثه مشخص کرده خوب است دولت هم موضع خود را مشخص کند.

مطهری یادآور شد: در مصاحبه تلویزیونی که با رئیس جمهور انجام شد وقتی مصاحبه کننده از ایشان موضع وی را درباره حوادث 25 بهمن پرسید ایشان شروع به دفاع از رحیمی و مشایی کرد و بحث را عوض کرد. ما انتظار داریم دولت هم موضع خود را روشن کند.

لاریجانی در پاسخ به تذکر اولیه مطهری گفت: نتایج کمیته مربوطه به قوه قضائیه ارسال شده است .

مهدی کوچک زاده نماینده تهران نیز در واکنش به اظهارات مطهری طی تذکری گفت: من برای اطلاع ملت ایران عرض می کنم این توهین به مجلس است که یک نماینده نسبت دروغ به مجلس بدهد.

نماینده تهران ادامه داد: گزارش کوی دانشگاه و مجتمع سبحان به مجلس داده شد و اینکه این گزارش قرائت نشده است، دروغ است.

محمد رضا خباز نماینده کاشمر وعضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز طی سخنانی خطاب به رئیس مجلس گفت: در رابطه با حادثه کوی دانشگاه گزارش اولیه ای داده شد که مورد اعتراض برخی از نمایندگان قرار گرفت و قرار شد گزارش نهایی آن داده شود اما هیئت رئیسه مصلحت ندانست و این گزارش در صحن قرائت نشد و مستقیما به قوه قضائیه ارسال شد.

وی ادامه داد: آیا بحث مطرح شده از سوی آقای مطهری همین موضوع است یا اینکه موضوع دیگری در جریان است.

لاریجانی در پاسخ به خباز گفت: بله گزارش اولیه کوی دانشگاه به مجلس داده شد اما اسناد ومدارک را به قوه قضائیه فرستادیم.

علی مطهری مجددا در واکنش به اظهارات کوچک زاده گفت: آقای کوچک زاده نسبت دروغ به بنده داد زیرا حتی گزارش اولیه ای از حادثه کوی دانشگاه به مجلس داده نشده است.

وی گفت: آنچه که به مجلس ارائه شد گزارش ملاقات هیئت مذکور با آقای موسوی و ... بود و باقی گزارش قرائت نشد .

مطهری تاکید کرد: اساسا هیچ گزارشی از حادثه کوی دانشگاه در مجلس قرائت نشده است.

لاریجانی در پاسخ به مطهری گفت: در همان روز که گزارش اولیه در مجلس قرائت شد بنده جلسه را غیر علنی اعلام کردم و آقای زاکانی و نادران گزارش اولیه ای از ماجرا ارائه کردند بنا بود این گزارش کامل شود اما وقتی دیدیم قوه قضائیه موضوع را بررسی می کند اسناد را به قوه قضائیه فرستادیم.

مطهری نیز در پاسخ به لاریجانی گفت: بله بنا بود گزارش مشروحی قرائت شود که نشد.

اسدالله عباسی نماینده رودسر نیز طی تذکری اظهار داشت: به جای اینکه همکاران گزارش ارائه شده از سوی کمیته بررسی ابعاد فتنه را مورد تایید قرار دهند موضوع دیگری را مطرح کرده و این گزارش را تحت الشعاع قرار دادند.

وی گفت: عده ای این حرکت خوب مجلس را بر نمی تابند. ما فکر کردیم برخی همکاران مخالف جریان 25 بهمن هستند اما امروز با موضع گیری که داشتند می خواهند این گزارش را تحت الشعاع قرار دهند.

اسماعیل کوثری نماینده تهران نیز در واکنش به اظهارات مطهری گفت: حضرت امام فرمود در مقابل دشمن بایستید بنابراین بچه ها ایستادگی کردند و250 هزار شهید دادیم حال تاسف می خورم چرا یک نفر در مجلس آن هم فرزند شهید مطهری اینچنین مطلب را بیان می کند که اصل و فرع را تمیز نمی دهد.

عده ای از نمایندگان با فریاد احسنت احسنت اظهارات وی را تایید کردند.

کوثری گفت: من چون او را دوست دارم می خواهم کمی به فکر باشد که آیا آمریکاییها و صهیونیست ها جنایتکار نیستند؟

لاریجانی در پاسخ به کوثری گفت: اینکه شما بخواهید یکدیگر را نصیحت کنید نباید از تریبون مجلس باشد شما با هم رفیق هستید بروید و با هم صحبت کنید.

حمید رسایی نماینده تهران نیز در تذکری گفت: از ابتدا هم مشخص بود آقای مطهری چه می خواهند بگویند همه ما متوجه این موضوع بودیم اگر فرصت تذکر به وی داده نمی شد این تذکرات دامنه دار هم بیان نمی شد اما ما موظفیم از حقوق ملت دفاع کنیم.

رسایی ادامه داد: شاید آن روز که گزارش اولیه داده شد و برخی دوستان موضع گیری هایی کردند از یک سری مباحث بی اطلاع بودند.

نماینده تهران ادامه داد: آن روز آقای کوچک زاده تذکری داد و یکی از نمایندگان (اشاره وی به خباز بود) که کوچک زادگان درباره بزرگ زادگان صحبت نکنند.

رسایی ادامه داد: یک سال بعد معلوم شد کروبی بزرگ زاده نیست شاید آن روز خیلی ها نمی فهمیدند و متوجه نبودند که این فتنه دعوای انتخاباتی نیست و یا حادثه کوی دانشگاه و مجتمع سبحان برای تحت الشعاع قرار دادن آتش هایی بود که در خیابان های تهران برپا شده بود یا اینکه یک نفر 200 میلیون هزینه کرد برای میادین تهران .

وی ادامه داد: امروز دیگر کسی نیست که این قصه را نداند امروز همه به این موضوع توجه پیدا کرده اند و دوستان فراکسیون اقلیت هم همه قبول دارند که این موضوع جریان سیاسی صرف نیست و عناصر ضد انقلاب پشت آن هستند.

رسایی تاکید کرد: موضع گیری آقای مطهری مثال این مثل مشهور است که یک نفر فضله موشی را در غذای پاکی می اندازد برای خراب شدن آن. پس از این اظهارات رسایی کوچک زاده با صدای بلند فریاد احسنت احسنت سر داد.

مصطفی کواکبیان نماینده سمنان و عضو فراکسیون اقلیت مجلس نیز پس از اظهارات رسایی گفت: از آقای رسایی می خواهم از طرف فراکسیون ما صحبت نکند ما خودمان زبان داریم.

وی خطاب به هیئت رئیسه مجلس گفت: شما را به خدا قسم اگر می خواهید اعتدال رعایت شود در صورت وقوع حوادثی مثل 25 بهمن هیئتی که انتخاب می شود از همه طیف ها باشد.

وی گفت: شما هیئتی برای بررسی حادثه 25 بهمن انتخاب کردید که همه یک جور فکر می کنند. این اظهارات کواکبیان باعث شد تعدادی از نمایندگان فریاد 2- 2 ( مخالف ) سر دهند. مهدی کوچک زاده نیز با فریادهای بلند با بیان اظهاراتی به سخنان وی اعتراض می کرد.

کواکبیان ادامه داد: فرزند شهید مطهری برای ما یک افتخار است حداقل او را برای عضویت در این کمیته انتخاب می کردید.

لاریجانی در پاسخ به کواکبیان گفت: در تشکیل این کمیته بحث انتخاب افراد مطرح نبود ما از روسای کمیسیون های تخصصی خواستیم تا موضوع را پیگیری کنند.

کوچک زاده که همچنان در حال فریاد زدن بر سر کواکبیان بود اظهار می کرد که او از یک ضد انقلاب دفاع می کند.

محمد کرمی راد نماینده کرمانشاه و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز بدون استفاده از تریبون و با صدای بلند درصحن مجلس فریاد زد وخطاب به کوچک زاده گفت: آمریکا و اسرائیل از آنها حمایت کردند و این موضوع برایشان زور دارد.

به گزارش مهر در جریان این تذکرات تعداد دیگری از نمایندگان خواستار بیان تذکر بودند که لاریجانی از بیان تذکر توسط آنان ممانعت کرد.همچنین هنگام بیان این تذکرات فریادهای احسنت احسنت به نشانه موافقت با مخالفان اظهارات مطهری بلند بود.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 19:57 |
وي با اشاره به مراجعه بيش از 500 هزار نفر به سايت مزايده، اظهار كرد: پس از جمهوري اسلامي ايران، بيشترين مراجعه به سايت از كشور آمريكا صورت گرفته است.
خودروي پژوي 504 رييس‌جمهور ايران توسط يكي از شركت كنندگان در مزايده اين خودرو به مبلغ 2 و نيم ميليارد تومان خريداري شد.

به گزارش ايسنا، در مراسم تحويل خودروي مزايده شده‌ي رييس‌جمهور كه در حاشيه‌ي اختتاميه نخستين نمايشگاه بين‌المللي خودروهاي كلاسيك و مدرن در منطقه آزاد اروند برگزار شد، احمد اسفندياري سرپرست سازمان بهزيستي كشور با اشاره به اهداي خودروي رييس‌جمهور به سازمان بهزيستي به منظور كمك به احداث مسكن معلولان و مددجويان اين سازمان، افزود: بررسي تيم كاري ويژه به منظور بيشترين بهره‌برداري از اين اقدام خيرخواهانه رييس‌جمهور موجب شد تا اين خودرو با راه‌اندازي يك سايت ويژه به مزايده گذاشته شود.

وي با اشاره به مراجعه بيش از 500 هزار نفر به سايت مزايده، اظهار كرد: پس از جمهوري اسلامي ايران، بيشترين مراجعه به سايت از كشور آمريكا صورت گرفته است.

اسفندياري تاكيد كرد: شركت در مزايده و ثبت قيمت مستلزم پرداخت مبلغي از سوي متقاضيان به منظور كمك به نهضت مسكن معلولان و مددجويان بوده است.

وي در خاتمه ضمن تشكر ويژه از رييس‌جمهور بابت اين اقدام خيرخواهانه، همكاري وزارتخانه‌هاي امور خارجه و رفاه در برگزاري اين مزايده، ‌ارزش معنوي اقدام رييس‌جمهور را بسيار بالاتر از ارزش مادي آن ارزيابي كرد.

به گزارش ايسنا، در بخش ديگر اين مراسم «محمود ايثاري» وكيل شركتي كه برنده مزايده خودروي رييس‌جمهور شده بود، در سخناني داشتن خودروي رييس‌جمهور را براي موكل خود يك افتخار دانست.

وي درباره علت عدم ذكر عنوان شركت برنده مزايده تصريح كرد: بايد به هدف توجه كرد و نه به وسيله و موكل من نيز بنا ندارد با اين اقدام خود را مطرح كند.

به گزارش ايسنا، در حاشيه اين مراسم از سوي مالك جديد خودرو اعلام شد كه خودروي رييس‌جمهور در خوزستان مي‌ماند و موزه‌اي نيز با هزينه وي در اين منطقه احداث مي‌شود.

هم‌چنين چك شركت خريدار و سوئيچ خودروي رييس‌جمهور كه منقش به نام حضرت زهرا (س) بود ميان وكيل شركت برنده مزايده و «اسفندياري» مبادله شد.


+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در چهارشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 10:21 |
وی که سال ها مقیم لندن بوده یکی از بهترین معماران جهان اسلام بوده و در سال های اخیر خود را وقف بازسازی حرم امام حسین (ع) و همین طور نجف اشرف کرد. یکی از کارهای مهم وی زدن سقف صحن مطهر امام حسین (ع) است که این روزها زائران شیعه از آن بهره مند هستند.
به گزارش شیعه آنلاین، سید محمدعلی شهرستانی، معمار توسعه بناهای حرم مطهر امام حسین و امیر المؤمنین(ع) در بیمارستان خاتم الانبیاء در تهران درگذشت.

یکی از یادگار های وی طرح توسعه در عرفات در سال 1975 میلادی است.

وی که سال ها مقیم لندن بوده یکی از بهترین معماران جهان اسلام بوده و در سال های اخیر خود را وقف بازسازی حرم امام حسین (ع) و همین طور نجف اشرف کرد. یکی از کارهای مهم وی زدن سقف صحن مطهر امام حسین (ع) است که این روزها زائران شیعه از آن بهره مند هستند.

استاد سید هادی خسروشاهی که در اوایل سال جاری به همراه مهندس شهرستانی برای شرکت در کنگره علامه شهرستانی و بازدید از طرح های توسعه حرم کربلا و نجف به عراق سفر کرده بود در نوشته ای کوتاه به خدمات وی می پردازد:

آقای دکتر مهندس سید محمدعلی شهرستانی 82 سال قبل ـ سال 1932 میلادی ـ در کربلا به دنیا آمد و ضمن تحصیل علوم اسلامی در حوزه‌ها، تا سطح دروس خارج، به دریافت درجه دکترای مهندسی از معروف‌ترین دانشگاه‌های انگلستان نایل آمد... و بعدها به موازات خدمات علمی ـ فرهنگی در اجرای برنامه‌های مهندسی ـ فنی در کشورهای مختلف، از جمله ایران، عراق، مالزی و عربستان به فعالیت پرداخت و علاوه بر توسعه حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام در مشهد، و برداشتن دیواری ضخیم از داخل حرم بدون آنکه آسیبی به گنبد برسد که مورد تعجب و تحسین کارشناسان بین‌المللی قرار گرفت، جاده‌‌های مواصلاتی و چادرهای حجاج را در منی و عرفات سامان داد و بزرگترین مخزن آهنی را در منی بنیان نهاد و کارخانه سیمان را در آبیک ایران راه‌اندازی کرد و توسعه حرم امامان را در کاظمین با برداشتن ستون‌هایی که گنبد را نگهداری می‌کردند و سپس به اجرای طرح ایجاد صحن جدید امامان در کاظمین و ایجاد یک صحن جدید زیرزمینی در کربلا و مسقف‌نمودن صحن فعلی امام حسین علیه‌السلام اقدام نمود و هم‌اکنون به رغم کهولت سن (بالاتر از هشتاد سال) با جدیت تمام در اجرای طرح بازسازی بارگاه امامان در سامرا ـ پس از تخریب کامل آن به دست وهابی‌ها ـ می‌کوشد...

در سطح بین‌المللی نیز دکتر شهرستانی ساخت پل‌های فلزی متحرک (SPAN ) را در بعضی از کشورها اجرایی نمود و بزرگترین کارخانه شکر را آماده بهره‌برداری ساخت و به‌خاطر همین فعالیت‌های مهندسی علمی در سطح جهانی، مدال طلای دانشگاههای آمریکا را به خود اختصاص داد و یونسکو نیز در مسائل مربوط به معماری اسلامی در جهان، از نظریات او بهره‌مند گردید.

دکتر شهرستانی ضمن تأسیس «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی در لندن»، فصلنامه علمی و وزین «الجامعه الاسلامیه» را ـ به زبان عربی و انگلیسی ـ از لندن منتشر نمود و آثار علمی ـ مذهبی خود را توسط این دانشگاه منتشر ساخت که از جمله آنهاست: النهضه الحسینیه و صلتها بقاعده اللطف، ازمه الحضاره المعاصره اطروحه الخلاص و الاستراتیجیه الاسلامیه للتطویرالتکنولوجی و: التصور الاسلامی للتنویر، بین‌النظریه و التطبیق (این بحث را نخست در کنفرانس فلاسفه آفریقا ـ آسیا در دانشگاه قاهره در سال 1994 م، ارائه نموده بود).

تأسیس «مؤسسه جهانی خدمات اسلامی» ـ WOFIS ـ که یک بنیاد خیریه و غیرانتفاعی عام و مستقل است، یکی دیگر از اقدامات خداپسندانه دکتر شهرستانی است. این مؤسسه، علاوه بر کارهای خدماتی و خیریه، کتاب‌ها و رساله‌های مربوط به تعلیمات اسلام از دیدگاه اهل بیت علیهم‌السلام را به بیش از 12 زبان ترجمه و طبق گفته دکتر شهرستانی، در میلیون‌ها نسخه چاپ و در سطح جهانی آن‌ها را بطور رایگان توزیع نموده است. مرکز این مؤسسه لندن بود ولی بیشتر کارهای ترجمه و فرهنگی را هم اساتید محترم و برادران «نوری» در تهران انجام می‌دادند که همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 18:16 |
دميدن در ملي‌گرائي عامل تفرقه است؛
حق اين است كه رئيس‌جمهورِ بر اسلاميت تاكيد بورزد نه آنكه با تاكيد بر ايراني‌گري ، فرصت بزرگ ارتقاء مصالح جمهوری اسلامی را فرو گذارد/ اگر شما همه 75 ميليون نفر از جمعيت ايران را دوست داريد، پس توّلي و تبـّري چه مي‌شود؟
رئيس‌مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم تهران در مجلس در نامه‌اي خطاب به احمدي‌نژاد از آنچه اصرار به حرف‌هاي ملي‌گرايانه وي خواند، انتقاد كرد.

به گزارش ايلنا ،‌در اين نامه آمده است ؛

برادر ارجمند جناب آقاي دكتر احمدي نژاد
رئيس جمهور محترم
با سلام و احترام؛
اخيراً در سخنراني‌ها و گفت‌وگوهاي تلويزيوني جنابعالي گرایش جديدي آشكار شده است كه از جهات گوناگون سوال برانگيز و در خور توجه است. ضرورت اين توجه از حيث مقام رياست جمهوري است كه اكنون مسئوليت آن به دوش شماست. منظورم اصرار شما به حرف های ملی گرایانه ای است که ابزاری بودن آن بر هر اهل نظری آشکار است و غیراسلامی بودن آن نیز. این ادبیات شما هم وهن اسلام است و هم وهن تمدن ایران. در اين باره موارد زير قابل توجه است:

1- شما در گفتگوي مستقيم تلويزيوني سه‌شنبه شب 26/11/89 كه حدود يك ساعت آن به سحنان جنابعالي اختصاص داشت بيش از 45 بار از كلمه ايران، ايراني و ايرانيان، به جا و نابجا، استفاده كرديد. اين وضع در سخنراني شما در همايش نقش فناوری‌های نوین در زندگی انسان برای تحقق صلح و سعادت در30/11/89 در کیش تکرار شده است. در حالي‌كه در اين دو برنامه از كلمه اسلام استفاده نكرديد. اگر طرح مکتب ایرانی- مکتب اسلامی و دفاع شما از آن نبود و یا فرد دیگری چنین سخنانی می‌گفت، کمتر حساسیت برمی‌انگیخت، ولی در این جا به نظر مي‌رسد براي تكرار كلمه ايران تعمدي در كار است و در نگفتن اسلام نیز قصدی تعقیب می‌شود. این گرایش در حدی بود که به تحريف تاريخ نيز مبتلا شديد. ترديدي در اين واقعيت تاريخي نيست كه در طول تاريخ ملت ايران به صفاتي شهرت يافته كه برخي از آنها افتخارآفرين است. از جمله است سهم ایرانیان در تکوین تمدن اسلامی و – در دوران معاصر – پیدایش انقلاب اسلامی در ایران و مقاومت این ملت در این 32 سال و الهامی که به ملل مسلمان داده است و آثارش امروز رخ می‌نماید.
سخن بر سر تجليل از خدمات اين ملت به اسلام نيست كه حقيقتي تاريخي است، سخن بر سر اين است كه اين ملت و انقلاب آن مديون اسلام است. اين اسلام بود كه به دست ملت ايران دست استبداد و استعمار را ازاین سرزمین كوتاه كرد.

2- اين گرايش در هر دو مطلب مذكور چنان است كه از برخي جملات شما بوي نژادپرستي مي‌آيد:
** فرهنگ و روش ايراني، ويژه و منحصر به فرد است (در همايش كيش)
** فرهنگ و روش ايراني چيست؟ اساس فرهنگ ايراني به محبت برآمده از يگانه‌پرستي، عتدالتخواهي و بزرگي و كمال انسان است. به تاريخ اين سرزمين و سنتها و آداب و رسوم ايران نگاه كنيد، تقريبا همه آداب و رسوم ايراني، كاملاً انساني است و ظرفيت جهاني شدن دارد. چون با نگاه به انسان و نيازهاي انساني طراحي شده است. در دل همه آنها حكمت هست. نقطه اوج آداب و رسوم ايراني، نوروز است كه همة آن زيبايي، عشق، محبت و انسانيت است. (همايش كيش)
** اصلاً زن ايراني توي دنيا يك است. از نظر ادب، هنر، معرفت و انسانيت چيز ديگري است (گفت‌وگوي تلويزيوني)
بحث از درست و غلط بودن اين گزاره‌ها، به شکل مطلق، به كنار، آنچه مهمتر است این سوال است که تافته جدا بافته معرفي كردن ايرانيان از زبان رئیس‌جمهور چه معنایی دارد؟

3- شما حساب «مسلمانان» را از «ايرانيان» و حساب «فرهنگ ايراني» را از «فرهنگ اسلامي» با وضوع و دقت جدا مي‌كنيد:
وقتي مجري سيما از شما درباره خيزش اسلامي اخير در منطقه مي‌پرسد در پاسخ مي‌فرماييد:
** اين بيداري ..... در همه دنيا هست. ويژه «مسلمانان» يا «ايرانيان» نيست
در جاي ديگري از همان گفت‌وگو فرموده‌ايد:
** يكي از نگراني‌هاي ما هميشه فاصله طبقاتي است. چرا بايد يك عده محروم باشند؟ «فرهنگ ايراني» اين طوري است، «فرهنگ اسلامي» اين طوري است
آيا اين همان ادامه بحث انحرافي «مكتب ايراني» و «مكتب اسلامي» نيست؟ این جداکردن‌ها و تافته جدابافته ساختن‌ها چه فضیلتی را برای ایران اثبات می‌کند؟ کجا رفت احترام آثار بزرگانی چون شهید مطهری و " خدمات متقابل اسلام و ایران " او؟

4- در اين ايراني‌گري تا جايي پيش مي‌رويد كه به قلب واقعيت هم مبتلا می‌شويد، آنجا كه گفته‌ايد:
** ايراني‌ها اينطوري‌اند ديگر، جانشان را می‌دهند براي عزت ايران، چقدر روي مين رفتند براي عزت فرهنگ اين سرزمين!
چرا جوری سخن می‌گویید که گویی مفاد این همه وصیت نامه‌های شهدا را نادیده گرفته‌اید که اعتقادات دینی و سرمشقی که از اولیای خدا گرفته‌اند جانمایه انگیزه‌های آنان برای شهادت بوده است؟ چرا می‌خواهید بر همه این فداکاری‌ها رنگ ملی‌گرایی بپاشید در حالی که حتی جبهه ملی هم مدعی آن نبوده است. بخوانید سخن امام را که فرمود:
** ملت ما كه خون خودش را ريخت و فرياد كرد الله اكبر، فرياد كرد جمهوري اسلامي، اسلام اين‌ها را وادار كرد به يك همچو جانبازي و خونريزي و فدايي دادن (صحيفه نور ج 7 ص 456)
**همه مي‌دانندكه تحمل هشت سال فشار و سختي فقط براي اسلام عزيز بوده است
(صحيفه نور ج 21 ص 329)
** اين همه خون دادند مردم براي اينكه اسلام تحقق پيدا كند. (صحيفه نور ج 8 ص 43)

5- در همين راستا علت دشمني استكبار را با ايران اسلامي به نادرستي به ايراني بودن باز گردانديد:
**آن‌ها كه با ما دشمني مي‌كنند، با سلاح و موشك و بمب، دشمن نيستند.... از بازيابي هويت و روش ايراني‌ها مي‌ترسند. چون در تاريخ تجربه كرده‌اند، ديدند هرگاه ايران فرصتي پيدا مي‌كند و خود را مي‌يابند، حرفهايشان جهاني است(همايش كيش)
براي روش ايراني هم كه قبلاً تعريف خاص خودتان ارائه كرديد. اينكه اين ايراني‌گري که شما بر آن اصرار دارید چقدر مورد قبول محققان و مورخان است بحث دیگری است، ولي به راحتي با رجوع به تحليل‌هاي واقع بينانه امام تعارضش با خط آن بزرگوار آشكار مي‌شود:
** دشمن‌هاي ما از جمهوري نمي‌ترسندة از اسلام مي‌ترسند(صحيفه نور ج 7 ص 456)
** تنها نيروي كه مي‌تواند آنان را از صحنه خارج كند، اسلام است. آنها در اين ده سال انقلاب اسلامي ايران، ضربات سختي از اسلام خوده‌اند و تصميم گرفته‌اند كه به هر وسيله ممكن آن را در ايران كه مركز اسلام ناب محمدي است نابود كنند.
حوادث افتخارآفرين اين روزها منطقه شمال آفريقا تا انتهاي شبه جزيره عربستان گوياي همين حقيقت است كه همه‌جا آمریکا و همپیمانانش با اسلام مساله دارند نه با ايراني و مصري و يمني و بحريني. ناسيوناليسم منحط هم در ايران سابقه دارد و هم بيشتر در كشورهاي عربي به ويژه در مصر. هيچگاه هم آمريكا و اروپا و اسرایيل با آن مسآله‌ای نداشتند، بلکه عندالاقتضاء تقویت هم در کار بود، ولي مبارزان مذهبي، به ويژه علماي آزاده در همه جا تحت فشار و تعقيب بودند. از روحانيت مبارز در ايران تا سيد قطب در مصر.

6- تمسك به ايراني‌گري با مصالح ملي ما در صحنه منطقه‌اي و داخلي چه مي‌كند؟
درست در وضعيتي كه تمامي مردم منطقه از شمال آفريقا تا يمن و كشورهاي همسايه، با فصل مشترك اسلاميت علیه دست نشاندگان غرب قيام كرده‌اند، حق اين است كه رئيس‌جمهورِ جمهوري اسلامي ايران بر اسلاميت - که واقعيت هم دارد- تاكيد بورزد نه آنكه با تاكيد بر ايراني‌گري كه بخشي از آن نيز گزافه و غير واقعي است، فرصت بزرگ ارتقاء مصالح جمهوری اسلامی و مصالح كلي كشورهاي مسلمانان را فرو گذارد. و از آن زیانبارتر آن که با این حرف‌ها، حساسیت‌های فراوانی را هم در جهان اسلام و در منطقه علیه ایران برانگیزد. جنابعالي با محبوبيت خوبي كه به بركت انقلاب اسلامي مردم ايران بين‌ ملل مسلمان، به ويژه ملت مصر كسب كرده بوديد، مي‌توانستيد دراين حركت گسترده مسلمانان موثر شويد و با اين اقدام موقعيت بين‌المللي و منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران را ارتقاء ببخشيد. از آدم باهوشي مثل شما غفلت از اين مهم عجيب است! این چه ادبیاتی است که اهل تحقیق آن را ابزاری می گیرد و اهل سیاست آن را مضر؟
از حيث داخلي نيز دميدن در ملي‌گرايي عامل تفرقه است نه اتحاد. به ياد داريد كه اولين كسانيكه با ابزار ايراني‌گري قصد داشتند نفوذ سياسي بخرند حزب مشاركتي‌ها بودند كه با شعار «ايران براي ايرانيان» به ميدان انتخابات آمدند. حتماً به خاطر داريد كه اين حركت اصلاح‌طلبان به تعصبات قومي دامن زد. تعصباتي كه ريشه شيطاني دارد و عامل تفرقه در ايران است.

7- محور ديگر صحبت‌هاي شما در سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي اخير كه در دو مطلب مورد بحث نيز ظهور زيادي دارد، تاكيد افراطي بر محبت است. اين كار از نگاه ديني قطعاً ناتمام است.
** اگر فقط ويژگي محبت در انسان‌ها متجلي شود، زندگي بشريت سرشار از سعادت و صلح خواهد شد و آرزوي تاريخي بشر براي صلح و جاودانگي محقق خواهد شد. ايرانيان همواره در طول تاريخ از اين ويژگي به طور كامل برخوردار بودند. (همايش كيش)
** دولت همه را دوست دارد، دولت به عنوان دولت همه ملت ايران، ما همه ملت‌ها را دوست داريم، همه را! تمام ده دهك يعني 75 ميليون جمعيت ايران را دوست داريم... همه را دوست داريم. (گفت‌وگوی تلویزیونی)
اگر شما همه 75 ميليون نفر از جمعيت ايران را دوست داريد، پس توّلي و تبـّري چه مي‌شود؟

8- به نظر می‌رسد که در سیاست خارجی نیز صلح كلی شده‌اید. امري كه با ديپلماسي رسمي كشور در تضاد است:
** راهي جز همكاري نيست. براي رسيدن به همكاري نيازمند گفت‌وگو هستيم. ما هميشه گفته‌ايم كه آماده گفت‌وگو هستيم.ما هيچ وقت از گفت‌وگو فراري نبوده‌ايم .بايد گفت‌وگو كنيم و.... ما مي‌خواهيم گفت‌وگو كنيم براي همكاري و دوستي، نمي‌خواهيم نتيجه گفت‌وگوها افزايش دشمني باشد. (گفت‌وگوي تلويزيوني)
با همه دولت‌ها ميخواهيد گفت‌وگو كنيد؟ استثناء ندارد ؟ يادتان هست در محضر رهبري وقتي جنابعالي با همين كليت از مذاكره صحبت كرديد، مقام معظم رهبري در جمع مسئولان نظام با صراحت گفت‌وگو با آمريكا را استثنا فرمود؟ اسرائيل كه جاي خود دارد.
ريشه اين جور سخن گفتن ناشي از نگاهي است كه به آمريكا و جهان استكباري پيدا كرده‌ايد، يا از قبل داشتيد و حالا تدريجاً بيان مي‌فرماييد. شما آنان را دچار تحليل غلط و اشتباه محاسباتي مي‌شماريد نه داراي روحيه استكباري، فزون طلبی و ستمگری!
** با ايران مشكل دارند. حالا به خاطر روحيه استكباري يا تحليل غلط. من فكر مي‌كنم بيشتر به خاطر تحليل غلط است. اشتباه محاسباتي است... البته ما دوست نداریم درباره تحريم، درباره دشمني [حرف بزنيم] ... همكاري كنيم به نفع همه است، به نفع همه دنياست.من فكر مي‌كنم اگر آدم هايي بودند كه اشتباه محاسباتي نداشتند شرايط را مي‌فهميدند، خيلي بهتر مي‌توانستند از توانمندي‌ها و ظرفيت‌هاي ملت ايران در دنيا استفاده كنند.(گفت وگوي تلويزيوني )
اين نگاه نسبت به آمريكای سلطه‌گر با واقعيت نمي‌خواند. علاوه بر آن با مصالح ملی ما و مصالح مسلمانان منطقه سازگار نيست. اگر اين تصوير غيرواقعي را مردم ايران از آمریکا داشتند، اساساً انقلابي نمي‌شد تا امروز شما رئيس‌جمهور باشيد و اگر مردم منطقه نگاه شما را داشته باشند به جاي آنكه براي سرنگوني آنها قيام كنند، بايد با حاكمان گرفتار اشتباه خود گفت‌وگو می‌کردند. ولي ظاهراً آنها هم مانند مردم ايران حرف امام امت را پذيرفته‌اند كه آمريكا شيطان بزرگ است و نصيحت رهبر معظم انقلاب را قبول كرده‌اند كه فرمود فريب اين شيطان را نخورند و قيام خويش را تا انتها ادامه دهند.
آقاي رئيس‌جمهور! جنابعالي در گفت‌وگوي تلويزيوني پس از دفاع صددرصد از اطرافيان بعضاً مساله‌دار‌ خود، تاكيد كرديد كه «ما يك برنامه روشن داريم» و نيروها را متناسب انتخاب مي‌كنيم. لطفا براي مردم، بويژه نيروهاي حزب‌الهي و بسيجي توضيح دهيد كه اين ايراني‌گري در كجاي برنامه روشن شما قرار دارد؟ آيا اين ادامه بزرگ كردن منشور كوروش و رونمايي از آن با حضور رئيس جمهور جمهوري اسلامي ايران، رئيس دفترش و سفير انگلستان است ؟
آيا پرده‌ دیگری از جداسازي «مكتب ايراني» از «مكتب اسلامي» است ؟ يا مقدمه «منشور نوروز» است؟ دعوت از 12 رئيس جمهور و انجام مراسم ويژه در تخت جمشيد از ابتكارات کیست؟ اين مراسم يادآور جشن‌هایي در رژیم گذشته نيست؟ این ها در ايجاد فاصله بين ما و ملل مسلمان ديگر چه اثري دارد ؟ تبليغات علماي فاسد وهابي را عليه ما چقدر تقويت مي‌كند؟ لازم است شما كه در اين گفت‌وگوها شركت مي‌كنيد، به اين پرسش‌ها پاسخ دهيد تا مردم بدانند دلیل اصلي آقاي رئيس جمهور برای اين ايراني‌گري و تاکید غیرمعمول بر محبت با آن نتايج منفي‌ چيست ؟

احمد توكلي
نماينده تهران، ري، شميرانات و اسلامشهر
در مجلس شوراي اسلامي
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 18:14 |
طرح دو فوریتی اصلاح تبصره 2 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 1378 و اصلاحات بعدی با 163 رای مثبت، 44 رای منفی و 10 رای ممتنع از 221 نماینده حاضر به تصویب رسید.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن، از این پس افراد با مدرک تحصیلی فوق لیسانس(کارشناسی ارشد) می توانند برای نمایندگی مجلس نامزد شوند.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، طرح دو فوریتی اصلاح تبصره 2 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 1378 و اصلاحات بعدی با 163 رای مثبت، 44 رای منفی و 10 رای ممتنع از 221 نماینده حاضر به تصویب رسید.

بر اساس تبصره 2 ماده واحده این طرح، مدرک تحصیلی فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) یا معادل آن به شرط داشتن پنج سال سابقه خدمتی در پست مدیریتی و بالاتر در بخش های خصوصی یا دولتی و یا پنج سال سابقه فعالیت آموزشی و یا پژوهشی با تایید مراجع ذی ربط و برای نمایندگان دوره های قبل، داشتن مدرک کارشناسی یا معادل حوزوی آن الزامی است.

نمایندگان پیشنهاددهنده این طرح دلایل توجیهی خود را بدین شرح بیان کرده اند:

بر اساس تبصره 2 ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، از شرایط انتخاب شوندگان دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا معادل آن اعلام شده است. با توجه به خیل عظیم دانش آموختگان در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا و مهیا کردن بستر و زمینه مساعد برای حضور بیشتر و پررنگ‌تر این قشر در فعالیت های انتخاباتی و حضور آنها در مجلس شورای اسلامی، با توجه به اینکه مجلس در هر دوره اقدام به بالا بردن یک مقطع مدرک تحصیلی کرده است، این طرح با قید دو فوریت تقدیم می شود.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 14:52 |
شیخ مفید در عالم رویا مشاهده کرد که حضرت فاطمه زهرا (س) دست حسن و حسین (ع) را گرفته و پیش او آورده است و می فرماید به این دو فرزند فقه بیاموز.
برخی از خوابها در صداقت و راستی بی شباهت به الهام و نوعی آگاهی های غیبی نیستند و یکی از آن نوع خوابها ، خوابی بود که شیخ مفید درباره سید مرتضی و سید رضی دید.

 ایرنا نوشت: روز بیست و پنجم ربیع الاول سال 436 هجری سالروز وفات عالم بزرگوار شیعه، سید مرتضی ملقب و مشهور به 'علم الهدی' است.

شیخ مفید در عالم رویا مشاهده کرد که حضرت فاطمه زهرا (س) دست حسن و حسین (ع) را گرفته و پیش او آورده است و می فرماید به این دو فرزند فقه بیاموز.

شیخ مفید پس از بیداری به حیرت و تفکر فرو می رود، تا آنکه صبح همان شب، فاطمه مادر سید مرتضی و سید رضی، باخدمتگزاران خود که دور او بوده اند، دو پسر خود را که در آن موقع خردسال بودند پیش شیخ آورده و شیخ مفید برای رعایت بزرگی این زن به او سلام کرده و برمی خیزد تا پس از احترامات معمولی، فاطمه مادر کودکان، همان عبارت مذکوردر رویا را به زبان آورد و گفت: ای شیخ این دو پسران من هستند، اینها را پیش تو آورده ام که به آنان فقه تعلیم دهی.
در این هنگام شیخ مفید تحت تاثیر قرار گرفت و خواب را به آن بانوی جلیل القدر بازگو نمود و به تعلیم و تربیت آن دو برادر والاگهر اهتمام تمام به کار برد تا به آن مقام عالی علم و اجتهاد نائل آمدند که هر دو از ذخیره های ارزشمند اسلام و از نوادر و نوابغ روزگارشدند.

نام اصلی سید مرتضی، علی بن الحسین بن موسی بن محمد موسی بن جعفر (ع) می باشد. بنابراین نسب او با چند واسطه به امام هفتم می رسد.

سید مرتضی در ماه رجب سال 355 هجری به دنیا آمد و در باب شخصیت ارزنده این عالم بزرگ شیعه، شیخ عباس قمی می‌نویسد 'فضائل سید مرتضی بیشتر از آن است که بتوان آن‌ها را برشمرد' و هرگاه خواجه نصیرالدین طوسی از او یاد می‌کرد، می‌گفت 'درود خدا بر او باد'.
سید مرتضی و برادرش سید رضی، یعنی گردآورنده کتاب شریف نهج البلاغه از شاگردان عالم بزرگ شیعه محمد بن محمد بن نعمان (شیخ مفید) بودند و ابن ابی الحدید که از دانشمندان اهل سنت است، در مورد این دو دانشمند می‌نویسد: خداوند درهای علوم و فضائل را به روی آن‌ها گشود و آن دو را شهره آفاق گردانید و این شهرت تا جهان باقی است باقی خواهد ماند.
درمورد لقب علم الهدی، بیشتر مورخین نوشته اند که 'ابوسعید محمد بن حسین' وزیر القادربالله (خلافـت 422 - 381) در سال 420 بیمار شد و شبی در خواب دید که امیرالمومنین (ع) به او می فرماید به علم الهدی بگو تا برای تو دعا کند تا از بیماری بهبود یابی. وزیر گفت یا امیرالمؤمنین، علم الهدی کیست و در پاسخ شنید که علی بن الحسین موسوی است و چون از خواب برخاست، نامه ای به سید مرتضی نوشت که برای او دعا کند و در آن نامه او را علم الهدی خواند.
سید مرتضی برآشفت و از وزیر خواست که او را با این لقب بزرگ نخواند. وزیر گفت به خدا قسم امیرالمؤمنین (ع) امر فرموده که شما را به این لقب بخوانم. بعد از آن که وزیر، از دعای سید مرتضی شفا یافت، جریان خواب خود و امتناع سید مرتضی را از قبول این لقب برای خلیفه بیان کرد و خلیفه پیام فرستاد که شایسته است لقبی را که از سوی جد شما داده شده، بپذیری. سپس حکم شد که منشیان در نامه های رسمی و عموم مردم او را با این لقب بخوانند و بدین گونه ملقب به علم الهدی گردید.
از جمله آثار وی می‌توان به 'الانتصار'، 'غرر و درر'، 'انقاذ البشر من القضاء و القدر'، 'الباهره فی العترة الطاهره'، 'تقریب الاصول' و 'الشافی' اشاره کرد.
سید مرتضی در وصیت‏نامه زیبایی راجع به نمازش می‏گوید 'تمام نمازهای واجب مرا که در طول عمرم خوانده‏ام به نیابت از من دوباره بخوانید' و دوستانش پرسیدند چرا، شما که فردی وارسته بودید و اهمیت فوق‌العاده‏ای به نماز می‌دادید، علاقه‏مند و عاشق نماز بودید و همیشه قبل از فرارسیدن وقت نماز وضو گرفته‏، آماده می‏شدید تا وقت نماز فرا رسد، حال چه شد که اینگونه وصیت می‌کنید؟!
سید مرتضی در پاسخ می گوید: آری، من علاقه‌مند به نماز، بلکه عاشق نماز و راز و نیاز با خالق خود بودم و از راز و نیاز هم لذت فراوان می‏بردم. از این رو همیشه قبل از فرا رسیدن وقت نماز لحظه شماری می‏کردم تا وقت نماز برسد و این تکلیف الهی را انجام دهم.
این عارف وارسته در ادامه می گوید: به دلیل همین علاقه شدید و لذت از نماز، وصیت می‌کنم که تمام نمازهای مرا دوباره بخوانید. زیرا تصور من این است که شاید نمازهای من صد در صد خالص برای خدا انجام نگرفته باشد و درصدی از آنها به خاطر لذت روحی و معنوی خودم به انجام رسیده باشد! پس همه را قضا کنید چون اگر یک درصد از نماز هم برای غیر خدا انجام گرفته باشد شایسته درگاه الهی نیست و می‌ترسم به همین سبب اعمال و راز و نیازهای من مورد پذیرش خدای منان قرار نگیرد.
شیخ عباس قمی درباره وفات علم الهدی می‌نویسد: سید مرتضی در شهر کاظمین بدرود حیات گفت و در منزلش دفن شد. سپس به جوار جدش ابا عبدالله الحسین (ع) منتقل شد و در کنار برادرش سید رضی و پدرش حسین در محل معروف به ابراهیم مجاب دفن شد.
البته عده‌ای معتقدند که مدفن سید مرتضی و سید رضی در کاظمین و در کنار قبر حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌باشد و دو ضریح نیز وجود دارد که می‌گویند قبر سید رضی و سید مرتضی است و عده‌ای از مردم برای تبرک جستن و خواندن فاتحه و زیارت به آنجا می‌روند.
عبدالرزاق محیی الدین نیز می‌نویسد: تواریخ قدیم و جدید شیعه تصریح می‌کنند که سید رضی و سید مرتضی پس از دفن در خانه خود، به کربلا انتقال یافته و در مقبره نیای بزرگشان، ابراهیم مجاب به خاک سپرده شده‌اند. این مقبره در کنار ضریح امام حسین (ع) است.
وی سپس می‌نویسد: نقل پیکر شاهان، وزیران و شخصیت‌های علمی به کربلا و نجف از سنت‌های رایج شیعه از قرن چهارم هجری تاکنون است.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 14:50 |

موافقت مجلس با تمدید قانون بازنشستگی پیش از موعد کارمندان

نمایندگان با تمدید قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت به مدت 5 سال موافقت کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز - سه شنبه 10 اسفند- مجلس شورای اسلامی ابتدا کلیات طرح تمدید قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب 1386 را با 131 رای موافق، 56 رای مخالف، 13 رای ممتنع از مجموع 225 رای تصویب کردند.

جزئیات این طرح هم با 151 رای موافق، 38 رای مخالف و13 رای ممتنع به تصویب رسید.

براساس ماده واحده این طرح، قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب 5/6/1386 از تاریخ اتمام مهلت اجرای آن به مدت پنج سال تمدید می شود.

+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 14:47 |
همزمان با حضور بنده نیز هیئتی 3 نفره از اروپا در این کشور حضور داشت و هدفشان تحریک دولت سنگال علیه ایران بود...بنده به عنوان یک فعال سیاسی همچنان فعالیت خواهم داشت.
منوچهر متکی ، وزیر امورخارجه سابق ایران ، با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی ، دفتر کار خود را که برای فعالیت های سیاسی دایر کرده است ، افتتاح کرد.

ناگفته ای از سنگال گیت

متکی در این نشست مطبوعاتی در پاسخ به سوالی درباره این که تحلیلش در خصوص قطع رابطه سنگال با ایران چیست؟ گفت: موضوع سنگال که در آن مسائل نیجریه و گامبیا نیز مطرح شده ، دارای ابعاد گوناگونی بوده است و از ندت ها پیش برخی کشورهای غربی وهمین طور عربستان فشارهایی را بر دولت سنگال اعمال کرده بودند تا این دولت در روابط خود با جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر کند.
وی با اشاره به آخرین سفرش به سنگال گفت: در دیدار با رئیس جمهور سنگال برای وی با استدلال ثابت کردم که قطع رابطه با ایران به نفع دو کشور و حتی به نفع خود وی نیست اما همان طور که گفتم حجم فشارها بسیار بالا بود به طوری که در زمانی که من در کشور سنگال حضور داشتم همزمان با حضور بنده نیز هیئتی 3 نفره از اروپا در این کشور حضور داشت و هدفشان تحریک دولت سنگال علیه جمهوری اسلامی ایران بود. بر این اساس سنگال تحت فشارهای مختلف قرار داشت و تصمیم پخته ای در رابطه با ایران نگرفت.

این برای اولین بار است که از حضور همزمان هیات اروپایی در سنگال خبر داده می شود و جالب اینجاست که در حالی که دو تیم دیپلماتیک درباره موضوع واحدی در سنگال فعالیت می کردند ، با برکناری رئیس تیم ایرانی در سنگال ، ماموریت دیپلماتیک تیم ایرانی تحت الشعاع قرار گرفت.

متکی در دفتر کار جدید

وزیر سابق خارجه با اشاره به اینکه سنگال تحت تاثیر عوامل مختلفی اقدام به اعمال این تصمیم شتابزده مبنی بر قطع رابطه با ایران کرد، ابراز امیدواری کرد که دولت سنگال بعد از عبور از فضای تاثرپذیری از غرب به اتخاذ تصمیم درست در رابطه با ایران اقدام کند.

متکی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا کاندیدای مجلس یا ریاست جمهوری می شود نیز گفت: درباره مجلس شورای اسلامی ، که انتخابات آتی آن سال آینده برگزار می شود ، به عنوان یک فعال سیاسی در کنار سایر ظرفیت های نظام سعی در پر شور کردن این انتخابات مهم خواهم داشت اما این که خود کاندیدا شوم ، چنین بنایی ندارم.

دولت نمی روم ولی کار سیاسی بازنشستگی ندارد

  منوچهر متکی همچنین در خصوص اینکه محمدرضا باهنر عنوان کرده بود که برای تجمیع جریان اصولگرایی منوچهر متکی نیز در جبهه پیروان خط امام و رهبری حضور خواهد داشت، گفت: آقای باهنر یک رجل سیاسی است و بالاخره حرفهای سیاسی می زند .

وی سخنانی مانند این که منفردا و یا مشترکا با افرادی ستادی تشکیل داده است را یک سری اظهار نظرات سیاسی دانست و گفت:اما معتقدم مجمع نیروها و جریانات مختلف سیاسی و همه آحاد جامعه باید فعالیت های خود را با انتخابات مجلس نهم شروع کنند که وقتی این روند شروع شود قاعدتا در این رابطه نیز اظهار نظرهایی صورت خواهد گرفت و مسائل برای مردم تشریح خواهد شد.

متکی همچنین با رد حضور مجدد خود در مناصب دولتی در مورد اینکه محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور اعلام کرده بود که پست دیگری را در مجموعه دولت بر عهده ایشان خواهیم گذاشت، گفت: من کارهای موظفی دولتی خود را با سی و چند سال سابقه انجام داده ام  ولی همانطور که قبلا گفته ام کار سیاسی بازنشستگی ندارد.

وزیر سابق امور خارجه در ادامه این نشست خبری درباره آینده کار سیاسی خود نیز عنوان کرد: بنده به عنوان یک فعال سیاسی و عضوی از یک مجموعه که کلمه مشهورش اصولگرایان است حضور خواهم داشت.

وی نشاط سیاسی را رمز ماندگاری نظام دانست و افزود: البته داشتن نشاط سیاسی الزاما به این معنی نیست که فردی مسئولیتی را قبول کند ضمن اینکه برای کسی که طی 32 سال گذشته در عرصه های مختلف داخلی و خارجی کشور کار کرده است و دارای حداقل بضاعتی است این بضاعت را در کنار ظرفیت های دیگر جامعه در راستای آرمان انقلاب اسلامی به کار خواهند گرفت.


گفت و گو با اصحاب خیمه قذافی درباره سرنوشت معمر قذافی

وزیر سابق امور خارجه در ادامه در خصوص اقداماتی که وزارت خارجه می تواند درباره امام موسی صدر انجام دهد نیز گفت: درباره امام موسی صدر موضوعی که روشن بود این بود که آخرین سفر وی به لیبی بوده و تلاش های قذافی برای اینکه نشان دهد ایشان از این کشور خارج شده مورد قبول هیچ کس واقع نشد.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه همواره یکی از مسائلش در رابطه با لیبی بحث پیگیری وضعیت امام موسی صدر بوده است، گفت: در آخرین سفری که بنده به لیبی داشتم جلسه طولانی را با مجموعه مسئولان لیبی که به اصحاب خیمه قذافی مشهورند، غیر از خود معمر قذافی داشتم. یکی از موضوعات اساسی ما موضوع امام موسی صدر بود.

متکی تصریح کرد: در آنجا مطرح شد که در مورد امام موسی صدر آنها باید پاسخ دهند البته ما هم با سئوال مواجه ایم و باید پاسخ دهیم.

وی اضافه کرد: اخیرا هم اخباری در رابطه با امام موسی صدر مطرح شده که هنوز صحت آن مشخص نیست ولی با توجه به تحولات لیبی امیدواریم شرایط جدید بتواند خبرهای موثقی در رابطه با آخرین وضعیت امام موسی صدر به دست ما برساند.

 وي با اشاره به قطعنامه صادر شده عليه ليبي، گفت: شايد اقدام سازمان ملل بسيار زودتر لازم بود اما نكته مهم را شوراي امنيت نبايد از ياد ببرد كه مردم ليبي پس از رها شدن از ديكتاتور زمان‌شان كماكان گرفتار قطعنامه‌هاي شوراي امنيت نباشند. اين تجربه‌اي است كه در عراق انجام شد. همانطور كه در مورد عراق سال‌ها پس از سرنگوني رژيم صدام عراق همچنان تحت فصل هفتم منشور بود. آمريكايي‌ها مخالف اول بودند در اينكه عراق از فصل هفتم منشور خارج شود زيرا مي‌خواستند با اين اهرم به دولت‌هاي مردمي فشار بياورندكه طبق خواسته‌هاي آنها عمل كنند. در اينجا نيز براي رژيم قذافي تحريم آري اما پس از روي كار آمدن اراده ملي مردم ليبي بايد هر گونه تحريم از سر مردم اين ملت برداشته شود.درباره آینده سخن بگوییم بهتر است

وی در مورد چگونگی برکناری اش از سمت وزارت خارجه گفت: فکر می کنم اگر راجع به آینده صحبت کنیم نفع بیشتری در آن است.

متکی در مورد اینکه رئیس جمهور اعلام کرده بود که وزارت خارجه به تحولات زیادی نیاز دارد نظرات چیست، گفت: در مورد وزارت خارجه کمی باید صبر کنیم. جناب صالحی که بنده هم به ایشان تبریک گفتم باید کارشان را کمی جلو ببرند و بعد از گذشتن دوره زمانی منطقی می توان قضاوت کرد.اما در مورد تغییر و تحولات در وزارت خارجه باید گفت که تحول روند تکاملی دائمی در همه پدیده ها و حوزه هاست و اجازه دهید قضاوت در این مورد را برای وقت دیگری بگذاریم.

وی در مورد اینکه قرار بود در خصوص مسائل و موضوعات مختلف وزارت خارجه صحبت کنید و اینکه در طول مدت وزارت خود چه نمره ای را خود می دهید به شوخی گفت: سوالات سخت سخت نپرسید ، البته من در بخشی از دوره کارمندی  ام ، معلم بوده ام ولی هیچ گاه به خودم نمره ندادم.

متکی با بیان اینکه بررسی مسائل و موضوعات مختلف دوره 5 سال و اندی وزارت خارجه مهمتر از گفتن چگونگی عملکرد خودم در این مدت است، گفت: در این دوره وزارت خارجه با چالش های فراوانی مواجه بود و در این عرصه تصمیماتی اتخاذ کردیم و مجری این تصمیمات بودیم که پرداختن به آن و همچنین بررسی تحول در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا این مقطع 5 ساله، مقطع بسیار حساسی در تاریخ دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی خاطر نشان کرد: البته ممکن است بسیاری از افراد نقدهایی را نسبت به این دوره داشته باشند بطوریکه شما برخی از اظهارنظرها را شتابزده می بینید اما بررسی این دوره احتیاج به مطالعه عمیق تر و ارائه گزارش فنی تر دارد.

وزیر سابق امور خارجه افزود: البته بخشی از دوره را به صورت موردی در دست نوشتن دارم و انشاءالله اگر فرصت مناسبی پیش بیاید آنها را بیان خواهم کرد.

همکاری با ستاد لاریجانی بر مبنای منطق کار جمعی بود

متکی در مورد همکاری اش با ستاد انتخاباتی لاریجانی نیز گفت: ما از سال 80 به بعد با سایر نیروهای اصولگرا به فکر افتادیم تا بتوانیم انسجامی را ایجاد کنیم و در سایه این وحدت در امر کشورداری نقش آفرین باشیم چرا که جریان اصولگرایی معتقد بودند و هستند که می توانند راهکارهای درستی که منطبق با اهداف انقلاب اسلامی است برای اداره کشور در پیش بگیرند.

وی با اشاره به اینکه اولین جلسه این کار در انتخابات شوراها در سال 82 زده شد که بسیار هم موفق بود، گفت: رمز موفقیت این کار در همگرایی عمیق مجموعه اصولگرایان در کشور بود.

وزیر سابق امور خارجه با بیان اینکه تجربه موفق دیگر جریان اصولگرایی در انتخابات مجلس هفتم بود که نیروهای اصولگرا در قالب جمعیت آبادگران خود را نشان دادند و توانستند کرسی های زیادی را در مجلس از آن خود کنند، گفت: همین روند در انتخابات ریاست جمهوری ادامه یافت به طوریکه ما مجموعا در انتخابات گوناگون از یک سناریو استفاده کردیم.

متکی اضافه کرد: در این زمینه یک هیئت ژوری تشکیل شد و کار بررسی کاندیداها را بر عهده گرفت و هر جا که این روند برقرار بود ما به توفیق دست یافتیم.

وی ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری هم هیئت ژوری اصولگرایان با کاندیداهای مختلف جریان اصولگرایی بحث کرد و نهایتا یک نفر را انتخاب کرد. بنده هم در خدمت این تصمیم بودم البته هر کسی که نامزد جبهه اصولگرایان برای ریاست جمهوری می شد من تکلیف خود می دانستم که از وی حمایت کنم.

وی گفت: با توجه به احترامی که به همه چهره های سیاسی دارم باید بگویم مجموع اتفاقاتی که صورت گرفت نشان داد ممکن است همیشه تضمینی وجود نداشته باشد که اگر کار جمعی در رابطه با انتخاب یک نفر صورت گیرد نتیجه اش مطلوب باشد.

دفتر و سایت منوچهر متکی

وی در مورد دفتر  کار جدیدش برای ادامه فعالیت های سیاسی خود گفت: این دفتر جایی برای تماس با فعالان سیاسی و اصحاب رسانه است. در حقیقت این دفتر، دفتر ارتباطات است. از سوي دوستان هم براي انجام گفت‌وگوها و تداوم ارتباطات و تماس‌ها درخواست و اصرارهايي بود. بنابراين دفتري كه تدارك ديده شده است با چنين هدفي در نظر گرفته شده است براي كسي كه در 32 سال گذشته در فعاليت‌هاي سياسي حضور داشته است و بنابراين نقطه همكاري‌ها و ارتباطات تا زماني كه مقدر و مقرر است مي‌تواند اين دفتر باشد.

متکی با تاکید بر اینکه این دفتر، دفتر حزبی نیست بلکه دفتر فردی است که در فعالیت های سیاسی کشور حضور دارد که نماد آن گفت و شنود با رسانه هاست، گفت: این دفتر می تواند در ارائه انتقادات و پیشنهادات برای بهبود روند جاری که در آن نشاط و تحرک سیاسی وجود دارد بسیار موثر باشد.
وی همچنین از راه اندازی سایت خود در آینده ای نزدیک خبر داد .

دفتر کار متکی از امروز رسماً فعالیت خود را آغاز کرده است.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در دوشنبه نهم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 15:13 |
/مصوبات امروزمجلس/
افزايش تعداد مقامات موظف به اعلام دارايي خود،همسروفرزندان تحت تكفل
تهيه آيين نامه نحوه نقل و انتقال خودرو توسط دو وزارتخانه و نيروي انتظامي

سرويس: مجلس
1389/12/08
02-27-2011
14:17:03
8912-05129: كد خبر

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه‌ي علني صبح امروز (يكشنبه) سه مصوبه داشتند كه مهمترين آن افزايش تعداد مقامات و مسوولاني بود كه موظفند دارايي خود، همسر و فرزندان تحت تكفل را اعلام كنند.

تهيه آيين‌نامه نحوه نقل و انتقال خودرو توسط وزارتين دادگستري، كشور و نيروي انتظامي

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نمايندگان در اولين مصوبه صبح امروز مقرر كردند كه آيين‌نامه نحوه اجراي نقل و انتقال خودرو و نحوه حضور دوره‌اي و با رعايت نوبت براي تمامي دفاتر اسناد رسمي در مراكز تعويض پلاك توسط وزارتخانه‌هاي دادگستري، كشور و نيروي انتظامي ظرف يك ماه تهيه و به تصويب هيات وزيران برسد.

نمايندگان، متن فوق را جهت تامين نظر شوراي نگهبان، در لايحه رسيدگي به تخلفات رانندگي با 169 راي موافق و 5 راي مخالف به تصويب رساندند.

علي مطهري نماينده تهران در مخالفت با اين موضوع گفت: در اين ماده مشخص نيست كه مراجعه به دفاتر رسمي الزامي است يا نه.

دهقان نماينده چناران و طرقبه، در موافقت با اين موضوع، سخن علي مطهري را مربوط به اصل ماده دانست و گفت: ايراد شوراي نگهبان آن است كه ثبت نقل خودرو هم بر عهده نيروي انتظامي است و هم بر عهده ثبت اسناد، لذا آيين‌نامه آن نيز بايد تصويب شود.

سردار مومني، رييس پليس راهور ناجا نيز اظهار داشت: صحبت ما اين است كه كارهاي تكراري و موازي صورت نگيرد و ما تابع هرچه مجلس تصويب كند، هستيم.

+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 23:18 |
اين لقب از طرف امام صادق (ع) بر حضرت معصومه (س) اطلاق شده است. در رؤيائی، امام صادق (ع) به آيت الله نجفي که با دعا و راز و نياز، تلاش پيگيري را براي يافتن قبر مطهر حضرت زهرا (س) آغاز کرده خطاب فرمود: برتو باد به کريمه اهل بيت.
به بهانه سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم پایگاه اطلاع رسانی مرکز خبر حوزه نوشت:

 روایت فاطمیات

حضرت فاطمه معصومه سلام الله عليها از فاطمه دختر امام صادق عليه السلام از فاطمه دختر امام باقر  عليه السلام  از فاطمه دختر امام سجاد عليه السلام از فاطمه دختر امام حسين عليه السلام از زينب دختر  اميرالمؤمنين عليه السلام از حضرت فاطمه ‌زهرا سلام الله عليها نقل مي كند كه فرمود: "همانا هر كه با محبت آل محمد بميرد شهيد مرده است"

آثار الحجه: ج 1 ص 8ـ 9،

لقب معصومه

بنابر روایات، لقب معصومه اولین بار از سوی امام رضا(ع) بر خواهر نهاده شد و ایشان از روی محبت و اشتیاق به خواهر، او را بدین نام فراخواند. آن گونه که آن امام در جایی می فرماید:«هرکس معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.»( کریمه اهل بیت ، علی اکبر مهدی پور)

فضیلت زیارت

درباره فضیلت و پاداش عظیم زیارت آن بزرگوار روایات متعددی نقل گردیده است. از جمله اینکه امام رضا(ع) به یکی از برجسته ترین دانشمندان و محدثان اهل قم می فرماید: « ای سعد(بن سعد) از ما نزد شما قبری است» سعدبن سعد می گوید: آیا قبر فاطمه دختر موسی بن جعفر(ع) را می گویید؟ امام رضا(ع) می فرمایند: آری، هر کس او را زیارت کند در حالی که آگاه به حق او باشد، بهشت از آن اوست»

از امام صادق(ع) نیز روایت شده است: «هر کس او را زیارت کند بهشت بر او واجب گردد» و در جایی دیگر روایت شده: «زیارت او همسنگ بهشت است» از امام جواد(ع) نیز این گونه نقل شده است:« هر کسی قبر عمه ام را در قم زیارت کند، به بهشت خواهد رفت.» عوالم، ج 21 ص 331

زيارت مأثور درباه حضرت معصومه (ع)

يکي از ويژگيهاي حضرت معصومه (س)، ورود زيارتنامه اي از سوي معصومان (س) درباره ايشان است که پس از حضرت فاطمه زهرا (س)، او تنها بانوي بزرگواري است که زيارت مأثور دارد. بانوان برجسته اي چون: آمنه بنت وهب، فاطمه بنت اسد، خديجه بنت خويلد، فاطمه ام البنين، زينب کبري، حکيمه خاتون و نرجس خاتون که هيچ شک و ترديدي در مقام بلند و جايگاه رفيع آن ها نيست. هيچ کدام زيارت مأثور از سوي معصومان (س) ندارند و اين نشان دهنده مقام والاي اين بانوي گرانقدر اسلام است. باشد که شیعیان و پيروان اهل بيت عصمت و طهارت (س) به ويژه بانوان، اين مقام بزرگ و عالي را پاس بدارند و همواره الگو و مظهر عفاف و تقوا و حيا باشند. تنها در اين صورت است که روح باعظمت اين بانوي بزرگ از همه ما خشنود خواهد شد.

کريمه اهل بيت حضرت معصومه (س)

 حضرت معصومه( س) در زبان دانشمندان و فقيهان گران قدر شيعه، به لقب کريمه اهل بيت ياد مي شود. از ميان بانوان اهل بيت، اين نام زيبا تنها به آن حضرت اختصاص يافته است. بر اساس روياي صادق و صحيح نسب شناس گرانقدر، مرحوم آيت الله مرعشي نجفي، اين لقب از طرف امام صادق (ع) بر حضرت معصومه (س) اطلاق شده است. در اين رؤيا، امام صادق (ع) به آيت الله نجفي که با دعا و راز و نياز، تلاش پيگيري را براي يافتن قبر مطهر حضرت زهرا (س) آغاز کرده خطاب فرمود: برتو باد به کريمه اهل بيت.

 
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 22:47 |
«راه رسیدن به کمال دوچیز است، تعبّد و تحرّز» والسلام، محمد تقی بجهت.
آیت الله محفوظی با نقل خاطره‌ای از سفر به خارج از کشور، دستورالعمل آیت الله العظمی بهجت به یک جوان ایرانی خارج‌نشین را تشریح کرد.

 به گزارش مرکز خبر حوزه، این استاد حوزه در نشست طلاب، فضلاء و روحانیون شهرستان فومن و شفت، گفت: در سفری که به خارج از کشور داشتم، جوانی ایرانی، از من درخواست دستورالعمل کرد، جواب دادم از حضرت آیت الله بهجت‌(ره) دستور بگیرید، نامه‌ای برای آقا نوشت، بعد از مدتی که به ایران آمد، سوال کردم، نسخه‌ات را گرفتی؟ گفت: در خواست زیادی داشتم، اما آقا جواب مختصری دادند که به یک خط هم نرسید، نوشته بودند:

«راه رسیدن به کمال دوچیز است، تعبّد و تحرّز» والسلام، محمد تقی بجهت.

وی افزود: این جوان خدمت آیت‌الله‌العظمی بهجت رسید و عرض کرد، آقا نسخه دادی، ولی مختصر بود، آقا گفتند:« بگو چه نوشتم، جوان گفت: نوشتید، راه رسیدن به کمال دو چیز است تعبد و تحرز، آقا گفتند: «همین» غیر این نیست.

آیت الله محفوظی در ادامه با اشاره به آیه 14 سوره اسراء «اقْرَأْ كِتَابَكَ كَفَى بِنَفْسِكَ الْيَوْمَ عَلَيْكَ حَسِيبًا»؛ خطاب به طلاب گفت: علمای اخلاق، قرآن و ائمه معصومین (ع)، راه اول سعادت انسان را ترک معصیت معرفی می‌کنند.

*پاسخ آخوند حسینقلی همدانی به طلاب

 استاد خارج حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: علمای تبریز نامه‌ای برای آخوند حسینقلی همدانی نوشتند که ما می‌خواهیم در سیر و سلوک وارد شویم، چه کنیم، ایشان در جواب گفتند: گناه نکنید.

وی در ادامه با اشاره به آیه 110 سوره کهف، کمال واقعی در سیر و سلوک و ترک گناه را رسیدن به لقاءالله معرفی کرد و افزود:  این امر میسر نمی‌شود، مگر اینکه انسان در این راه سعی و تلاش داشته باشد چون خداوند در سوره انشقاق آیه 6 می‌فرماید: « يَا أَيُّهَا الْإِنْسَانُ إِنَّكَ كَادِحٌ إِلَى رَبِّكَ كَدْحًا فَمُلَاقِيهِ»؛  ای انسان با هر رنج و زحمتی در راه عبادت و طاعت حق بکوش که با پروردگار خود ملاقات خواهی کرد.

**با کدام چشم می‌توان امام زمان (عج) را دید

این استاد اخلاق در مورد ارتباط با امام زمان‌(عج) و لزوم پیراستگی از معاصی خاطرنشان کردند: با کدام چشم می‌خواهیم حضرت ولی‌عصر‌(عج) را ببینیم؟! آیا با چشم آلوده می‌شود آقا را دید؟ با گوش و زبان آلوده می‌شود؟! اگر حضرت ولی‌عصر‌(عج) از ما بپرسند با کدام چشم می‌خواهید مرا ببینید؟چه بگوییم.

وی با استناد به حدیثی از امیرالمومنین‌(ع) متذکر شد: حضرت می‌فرمایند«ثمرة المحاسبة اصلاح النفس (غرر الحکم ص235) «نتیجه حسابگری انسان از خود، اصلاح نفس است».

آیت الله محفوظی در پایان در مورد لزوم مخالفت انسان با خواهش‌های نفسانی و حفظ بیت‌المال با نقل روایتی از امیرالمومنین‌(ع) بیان داشت: «شخصی ظرف عسلی، برای حضرت آورده بود، حضرت با انگشت خود مقداری عسل برداشت و نگاهی کرد و بعد انگشت خود را با لبه ظرف پاک کرد، آن شخص عرض کرد آیا عسل تقلبی است؟ حضرت فرمود«خیر، اما برای من نیست، من پولش را ندادم، عرض کرد: آقا، این همه طلا و نقره با بار شتران، از بصره برای شما آورده‌اند، حضرت جواب دادند این اموال برای من نیست مال مستضعفین و فقرا است.
+ نوشته شده توسط حمدالله حاتم زاده بخشایش در یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 14:58 |
لینک مستقیم دانلود: http://bachehayeghalam.ir/media/sound/felestin_mohsen_chavoshi(www.BGH.ir).mp3